Szyba zespolona – jak jest zbudowana?

Na rynku stolarki okiennej znajdziemy szyby zespolone, które stają się standardem dobrze wykończonego budynku. Jak łatwo wywnioskować z nazwy, szyby zespolone składają się z więcej niż jednej szyby, jednak to nie wszystko. Ich konstrukcja niesie za sobą wiele atutów, o których warto wspomnieć. W poniższym artykule opisano budowę i właściwości szyb zespolonych.

szyba zespolonaSzyba zespolona składa się z dwóch, bądź więcej tafli szklanych, pomiędzy którymi znajduje się element dystansowy. Wszystkie części składowe szyby łączone są za pomocą różnego rodzaju materiałów i technologii. Te dwa czynniki połączone z rodzajem szyby tworzą specyfikację danego produktu i świadczą o jego funkcjach i zaletach.

Warto powiedzieć, że szyby zespolone to już swojego rodzaju standard w stolarce okiennej, montowanej w nowym budownictwie. Wśród dostępnych modeli znajdziemy szyby:

-zespolone jednokomorowe,

-zespolone dwukomorowe,

-zespolone trzykomorowe.

Jak ilość komór wpływa na funkcjonowanie okna? Dlaczego warto kupić okno trzykomorowe, a jednokomorowe nazywa się modelem podstawowym? Większa ilość komór równa się większej energooszczędności i izolacji termicznej. Co za tym idzie - droższe, ale bardziej efektywne szyby trzykomorowe pozwolą nam zachować ciepło w pomieszczeniu i oszczędzić na zużyciu energii cieplnej. To nie oznacza jednak, że nie warto kupować okien z szybami jednokomorowymi - są one również skuteczne. Wszystko zależy od naszych osobistych wymagań, predyspozycji, klimatu, a także temperatury w mieszkaniu. W ciepłych mieszkaniach wewnętrznych nie temperatura nie spada tak szybko, jak w tych na rogu, gdzie warto zainwestować w szczelną stolarkę okienną.

Popularnym typem szyby zespolonej jest model niskoemisyjny, jednokomorowy, tzw. termofloat, który składa się z:

-powierzchni szklanej;

-powłoki niskoemisyjnej;

-przestrzeni – jest to zazwyczaj powietrze, bądź gaz szlachetny;

-uszczelnień – butylowego i zewnętrznego;

-absorbentu wilgoci;

-ramki dystansowej.

Na pewno nie jeden z nas zastanawiał się, dlaczego to akurat gaz, najczęściej argon, znajduje się w przestrzeni, pomiędzy taflami szklanymi. Wgłębiając się w procesy fizyczne, argon staje się swojego rodzaju przewodnikiem cieplnym, bierze również udział w ruchach konwekcyjnych, co pozwala przenikać ciepłu przez szybę, jednocześnie nie pozwalając mu uciekać na zewnątrz. Warto powiedzieć, że wymagany procent udziału gazu w przestrzeni między taflami szklanymi, aby pełnić w stu procentach skuteczną rolę cieplnego przewodnika to 85 procent.

Złożoność szyby posiada kilka niewątpliwych atutów, wpływających na jej jakość i rosnącą popularność. To przede wszystkim izolacja akustyczna oraz izolacja termiczna. Niestety, tak jak większość nowoczesnych i bardziej zaawansowanych technicznie produktów, tego typu szło posiada większe ryzyko uszkodzenia podczas montażu, czy niewłaściwego obchodzenia się podczas transportu. Jeśli zależy nam na usłudze wysokiej jakości, warto znaleźć fachowców, którzy znają specyfikę szyb zespolonych i wiedzą, jak z nimi pracować.