Jak bezpiecznie kupić okna?

Jeśli w budowę naszego domu nie jest zaangażowana firma, która całościowo odpowiada za realizację budynku, wówczas musimy wykazać się przynajmniej odrobiną wiedzy technicznej, która pozwoli nam ustalić wytyczne dla okien, oraz trafnie ocenić je według przyjętych kryteriów. Zanim podejmiesz decyzję, a nie jesteś w 100% przekonany co do swojej wiedzy o budownictwie możesz skorzystać z kilku wskazówek:

  • Zapytaj o opinię projektanta budynku, ponieważ w wielu przypadkach już na etapie projektowania są konkretne rozwiązania także, w przypadku okien.
  • Uzupełnij swoją wiedzę korzystając z fachowych portali oraz czasopism. Jeśli sprzedawca okien zorientuje się, że Twoja wiedza jest wyższa od przeciętnej u kupujących, to istnieje duża szansa, że będziesz dużo poważniej potraktowany i nikt nawet nie pomyśli, żeby wprowadzić Cię w błąd, w obawie przed zdemaskowaniem.
  • Jeśli nie masz czasu, ani chęci aby uzupełniać swoją wiedzę, to możesz po prostu skorzystać z porady specjalisty, który pomoże Ci wybrać optymalne rozwiązanie. Czasami lepiej zapłacić za poradę niż później żałować, gdy przyjdzie Ci wydawać jeszcze raz pieniądze na poprawki.
  • Remontując mieszkanie masz nieco ułatwione zadanie, ponieważ możesz zwrócić się bezpośrednio do zarządcy budynku, który powinien udzielić Ci wszelkich informacji na temat wymagań wobec okien montowanych w budynku, w którym znajduje się Twoje mieszkanie.

Dobre okna muszą spełniać wiele kryteriów, które warto poznać, aby ustalić wymagania wobec dostawcy okien. Poniżej przedstawiamy cechy okien, które powinniśmy brać pod uwagę podejmując decyzję o zakupie:

  • Odporność na wiatr - choć nie żyjemy w klimacie, w którym huragany są codziennością, to coraz częściej zdarzają się anomalie pogodowe. Dlatego ten aspekt powinien być bardzo poważnie traktowany.
  • Wodoszczelność – cecha bez której dobre okna się nie obejdą, ale odwiedzając różnych dystrybutorów i sprawdzając różne rodzaje okien przekonasz się, że nie jest to takie oczywiste.
  • Przepuszczalność powietrza – nikt nie lubi przepłacać za ogrzewanie, a okna powinny nam w tym pomagać.
  • Właściwości akustyczne – nie każdemu jest dane mieszkać w cichej okolicy, a mimo to każdy traktuje swoje mieszkanie jako oazę, w której przede wszystkim odpoczywamy, a więc niech okna to ułatwią.

Kolejną rzeczą o której powinieneś pamiętać to fakt, że rynek okien rządzi się podobnymi prawami jak każda inna branża. Cena nie zawsze świadczy o jakości wykonania, a czasami po prostu płacimy na wspaniały marketing producenta okien. Niekiedy tanie okna, ale spełniające wszystkie normy, oraz przede wszystkim nasze wymagania mogą okazać się dobrym wyborem. Po zapoznaniu się z tym artykułem zapewne nie staniesz się specjalistą od okien, ale przynajmniej będziesz posiadał podstawową wiedzę, o tym jak kupić okna, aby nie żałować swojej decyzji po kilku latach albo i wcześniej.