Ciężka energooszczędność okien
Trendy energooszczędności, wymogi szczelności termicznej i akustycznej, rozwój technologiczny, a także szereg innych oczekiwań użytkowników doprowadziły do tego, że wiele okien znacznie zwiększyło swoją wagę. Ciężar nowoczesnego okna może zaskoczyć niejednego budowlańca i montażystę, a transport staje się nie lada wyzwaniem. Spróbujmy przyjrzeć się, ile może ważyć przeciętny element stolarki okiennej tak, aby nie dać się zaskoczyć (bądź nieco poprawić swoją kondycję na siłowni)
Zamawiając gotowy produkt na podstawie projektu możemy nie zdawać sobie sprawy z gabarytów i wagi przywiezionego do nas towaru. Poniższe informację mogą nieco uświadomić, z jaką wagą mamy do czynienia. Należy pamiętać, że nowoczesne okno, to zazwyczaj okno ciężkie. Waga szyby na przestrzeni lat wzrasta, co wynika z wielu czynników. Można by odnieść wrażenie, że dąży się do tworzenia jak najlżejszych konstrukcji, jednak w przypadku okien trend obrał odwrotny kierunek. Przede wszystkim zwiększyła się szerokość okien. Modne i efektywne stały się te z szybami zespolonymi. Składają się nierzadko z dwóch lub trzech szyb, połączonych stabilną, czasem stalową konstrukcją. Nie trudno wyobrazić sobie ogromny ciężar takiego produktu. Ciężary produktów stolarki okiennej to problem nie tylko producentów szyb, ale także firm zajmujących się ich transportem, a następnie montażem.
Wszystkim ciekawskim, bądź po prostu zainteresowanym transportem elementów okiennych, prezentujemy sposób obliczenia przykładowej wagi szyb, umieszczonych w montowanym oknie. Będziemy potrzebować przyjętej wagi 1 metra kwadratowego szyby o grubości 1 mm - 2,5 kilograma. Jeśli szyba jest kilkukomorowa, wartość mnożymy przez ilość tafli szklanych. Jeśli mamy ich przykładowo dwie o grubości 4 mm, otrzymujemy niebagatelną wagę 20 kg. Pamiętajmy jednak, że jest to jedynie szkło, a do całkowitego ciężaru należy doliczyć bardzo ciężką konstrukcję - ramę ościeżnicy, zbrojenie, skrzydło i wiele innych.
Waga okuć stosowanych w standardowym oknie oscyluje w granicach 5 kilogramów, a samych kształtowników może dochodzić nawet do 40 kilogramów. Warto jednak pamiętać, że coraz częściej w produkcji ramki dystansowej rezygnuje się z lekkiego aluminium na rzecz stali. Ogólna waga okna, wraz z konstrukcją i okuciami może dochodzić nawet do 80 kilogramów. Obrazowym przykładem niespodziewanego ciężaru, jaki spada na montażystę, jest waga drzwi HST, które wzbogacone o dobrej jakości szybę i w solidnych gabarytach mogą mieć ciężar ponad pół tony.
Specyfika produktów z branży stolarki okiennej jest niepowtarzalna. Okno jest bardzo ciężkie, a jednocześnie bardzo wrażliwe. W transporcie należy używać podnośników i samochodów o dużych gabarytach, nie zapominając jednak o precyzyjnym ubezpieczeniu towaru. To wszystko wpływa na powstawanie coraz to nowych patentów i ułatwień, pozwalających na szybkie przewiezienie i montaż okna. Nie ma co jednak ukrywać, że ludzkie ręce, to wciąż najbezpieczniejszy i najmniej zawodny sposób na ich transport.