Gaz w szybie zespolonej

Szyba zespolona składa się z dwóch lub więcej tafli szklanych, łączonych ze sobą materiałem dystansowym. Przestrzeń między szkłem wypełnia się gazem - zazwyczaj jest to argon, bądź krypton. Dlaczego to właśnie te substancje chemiczne znalazły tu zastosowanie, jakie są ich właściwości i jakie parametry muszą spełnić, aby w stu procentach właściwie spełniać swoje zadanie?

Warto najpierw przypomnieć podstawowe zadania szyby zespolonej. Jej rola to przede wszystkim przewodzenie ciepła do środowiska zimniejszego, a jednocześnie izolacja przed utratą wyższej temperatury.Argon i krypton to gazy szlachetne, stosowane w przestrzeni między taflami szklanymi. Gazy te są bardzo nisko reaktywne, a jednocześnie bardzo słabo przewodzą ciepło. Zastosowanie tych substancji w miejscu, gdzie ciepło bardzo chętnie uciekłoby na drugą stronę, jest uzasadnione. Gaz w szybie zespolonej pełni rolę leniwego przewodnika i, hermetycznie zamknięty, ogranicza przewodnictwo od 30 do 50%. Aby jednak gaz znajdujący się w przestrzeni między taflami szklanymi spełniał swoje zadanie, musi posiadać stężenie minimum 85 procent. Taki stan rzeczy utrzymuje się z odpowiednim uszczelnieniem około 10 lat.

Argon Argon w szybie i jego odpowiednie stężenie to gwarancja deklarowanego w parametrach technicznych współczynnika przenikania ciepła. W każdym, nawet najlepszym oknie, należy jednak dopuścić pewne straty i ubytki gazu. W wysokiej jakości szybach zespolonych zmniejszenie stężenia gazu szlachetnego oscyluje w granicach 1 procenta rocznie. Badanie szczelności szyb oraz regulacje dotyczące napełniania gazem przestrzeni między taflami reguluje norma PN-EN 1279-3:2004.

W szczelności i długoletnim spełnianiu deklarowanych parametrów pomaga przede wszystkim wysoka jakość produktu. Tak jak w większości materiałów budowlanych, na oknach z szybami zespolonymi nie warto oszczędzać. Jak jednak rozpoznać, czy dana szyba jest napełniona właściwie i, czy jej szczelność jest odpowiednia? Jedynym rozwiązaniem jest spytanie sprzedawcy, bądź producenta o posiadane certyfikaty, które wydaje m. in. Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Krakowie. Certyfikaty i zaświadczenia wydawane na podstawie dokładnych badań, przeprowadzanych na dostarczanych przez producenta stolarki okiennej i szyb zespolonych próbach, pozwala jednoznacznie stwierdzić o ich wartości i jakości.

Testy prowadzone przez centra certyfikacji dotyczą przede wszystkim stopnia zapełnienia przestrzeni międzyszybowej gazem szlachetnym. Wcześniej rozpoczynano badania jakości okna od współczynnika przenikania ciepła, jednak niezbyt dobre wyniki nakazały instytucjom certyfikującym sprawdzić proces od samego początku powstawania szyby zespolonej, a więc - napełniania jej argonem. Stosowana metoda chromatograficzna pozwala ocenić zarówno stężenie, jak i ubytek gazu w czasie. Pomiary prowadzi się na 10 próbkach dostarczonych od producenta. Coraz nowszym trendem jest możliwość zbadania zarówno stopnia wypełnienia okna gazem szlachetnym jak i szczelności już na miejscu budowy.