Wentylacja grawitacyjna a okno

Pojęcie szczelności okna nieco różni się od szczelności rozumianej w pojęciu ogólnym. Nowoczesne okno to inteligentny produkt, który chroniąc przed zimnem i wilgocią jednocześnie nie pozwala uciec ciepłu, zgromadzonemu wewnątrz pomieszczenia. Do tych wszystkich funkcji dochodzi jedna z najistotniejszych - oddychanie i wentylacja.

W przypadku kiedy w danym budynku funkcjonuje wentylacja grawitacyjna (tradycyjny system, montowany w większości budynków nie posiadających zaawansowanej klimatyzacji), bardzo istotnym elementem jest również wentylacja drogą okienną. Zbyt szczelne (w negatywnym tego pojęcia znaczeniu) i nie oddychające okna mogą przyczynić się do rozwoju szkodliwej zarówno dla ścian budynku, jak i dla jego użytkowników wilgoci, pleśni i grzybów. Prowadząc do tego typu zaniedbań, możemy, nawet w stosunkowo nowym budownictwie, spotkać się z koniecznością przeprowadzenia remontu, nie wspominając o komplikacjach zdrowotnych, związanych z wdychaniem szkodliwych mikroorganizmów.nawiewnik

Wentylacja w oknie to bardzo istotny aspekt użytkowania każdego budynku, dlatego jej poziom został unormowany w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktura z 12 kwietnia 2002. Znajdziemy tam zapisy dotyczące: minimalnej ilości powietrza, która jest dostarczana do z zewnątrz; konstrukcji okien, a także usytuowania urządzeń, które doprowadzają naturalne powietrze do pomieszczeń w budynku. Pewne zmiany w ustawie z 2008 roku wprowadzają także montaż urządzeń nawiewnych, umiejscowionych w różnych częściach mieszkania. Kolejnym dokumentem, w którym znajdziemy istotne i nieco bardziej szczegółowe informacje dotyczące wentylacji okiennej w mieszkaniu, jest norma wentylacyjna PN-83/B-03430.

Względy ekonomiczne, kalkulacja kosztów ponoszonych zarówno przed inwestora, jak i przenoszonych na późniejszych nabywców mieszkań, wpływa na ograniczanie wentylacji w budynkach jedynie do metody naturalnych, a wiec najtańszej wentylacji grawitacyjnej. Jej funkcjonowanie i skuteczność jest jednak mocno uzależniona od wielu czynników. Tak jak w nowo wybudowanym budynku działa bez zarzutu, tak po kilkunastu latach, w wyniku różnego rodzaju zanieczyszczeń, może przestać spełniać swoje zadanie w stu procentach. Wtedy na ratunek przychodzą okna, których współczynnik infiltracji, a więc wskaźnik przepływu powietrza powinien wynosić 0,3 m3 na godzinę (poziom "a").

Mało które okno spełnia te kryteria, stąd konieczność montowania urządzeń nawiewnych. Są to nierzadko bardzo proste systemy, montowane na oknach, pozwalające na zwiększenie, bądź zmniejszenie przepływu powietrza z zewnątrz do środka pomieszczeń mieszkalnych. Urządzeniami bardziej zaawansowanymi i bez wątpienia skutecznymi są automatyczne nawiewniki, które dostosowują poziom przepuszczalności powietrza i wentylacji od panujących zarówno w środku, jak i na zewnątrz budynku warunków.

Pamiętajmy, aby odbierając jakikolwiek budynek mieszkalny, czy usługowy, sprawdzić, czy normy związane z wentylacją zostały spełnione. To bardzo istotny czynnik, wpływający na późniejszą funkcjonalność i trwałość nieruchomości.