Szerokość i głębokość okna? O co chodzi?
Zakup okien to niełatwe zadanie, kiedy nie znamy podstawowych pojęć i parametrów. Odpowiedni wymiar okna to niezbędna kwestia techniczna, o której nie możemy zapomnieć podczas składania zamówień, czy poszukiwania idealnego produktu. Tak jak wysokość okna, ościeżnicy i innych elementów stolarki okiennej jest wymiarem dość intuicyjnym, szczególny problem sprawiają głębokość i szerokość okna, czyli profili okiennych. Skupmy się dzisiaj na tych dwóch wymiarach i spróbujmy wyjaśnić różnicę.
Okno w terminologii technicznej posiada trzy wymiary – wysokość, szerokość i głębokość. O ile w przypadku wysokości klienci zazwyczaj nie mają wątpliwości (ewentualnie pojawia się problem z rozróżnieniem wysokości skrzydła, ościeżnicy itp.), o tyle głębokość i szerokość budzą pewne wątpliwości. Głębokość i szerokość okna, to wymiary które opisano szczegółowo w normie PN-EN 12608:2004. W związku z tym, że okno jest specyficznym, trójwymiarowym produktem, którego rozmiar należy podawać bardzo precyzyjnie, norma uwzględniła dwa pojęcia o symbolach W i D:
-W - szerokość całkowita;
-D – głębokość.
Wymiar szerokości jest dla nas istotny głównie wtedy, kiedy zależy nam, aby wstawiona w oknie szyba zajmowała jego znaczącą powierzchnię. Decyduje zatem głównie o walorach estetycznych i zewnętrznych stolarki okiennej. Szerokość całkowita kształtownika oznacza wtedy, patrząc na okno na wprost, szerokość ramy okiennej (widać to precyzyjnie na rysunku załączonym do tekstu). Znaczne ograniczanie szerokości całkowitej profilu okiennego wpływa niekorzystnie na sztywność okna. Dopasowanie odpowiedni proporcji wszystkich wymiarów kształtowników należy oczywiście do projektanta stolarki okiennej – warto jednak wiedzieć, jak nasze osobiste predyspozycje (być może nie podobają nam się szerokie ramy) wpływają na jakość i wytrzymałość danego produktu.
Głębokość okna to z kolei wymiar bardzo istotny, mówiący wiele o jego jakości i późniejszej funkcjonalności. Na załączonym na rysunku schemacie widać, że głębokość stanowi o odległości szyb znajdujących się w oknie, ich grubości, wewnętrznej konstrukcji oraz idącymi za tym konsekwencjami. Głębokość wpływa na:
-izolację akustyczną,
-izolację cieplną,
-sztywność konstrukcji (podobnie jak szerokość, choć w nieco większym stopniu ze względu na komorę wewnętrzną, która stanowi swojego rodzaju stelaż).
Jak rozpoznać, że dane okno jest, bądź nie jest głębokie? Mówią o tym dwie wartości: ilość profili oraz głębokość podawana w milimetrach, ale uwaga! Nierzadko producenci, chcąc ograniczyć koszty, a zwiększyć marketingową wartość okna, na zwykłej głębokości umieszczają liczną ilość komór, co wcale nie poprawia jego jakości, a wręcz przeciwnie. Zazwyczaj komory tworzy się kosztem komory środkowej, a więc tej stanowiącej najistotniejszy stelaż konstrukcji, co znacznie wpływa na finalną sztywność okna i jego trwałość.
W klasyfikacji komór i głębokości okien możemy wymienić:
-profile o 3 komorach, oscylujące w granicy 60 mm,
-profile o 5 komorach, 70 mm głębokości,
-profile o ponad 6 komorach o głębokości 80 mm.