Samoistne pękanie szyb zespolonych

Czy wiesz, że szyby zespolone mogą pękać samoistnie? Większość osób nie wie, dlaczego tak się dzieje i często szuka pomocy na różnych serwisach. Pękanie nie jest wywołane żadnymi uszkodzeniami natury mechanicznej – po prostu dana osoba pewnego dnia zauważa, że na szybie widać pęknięcie mimo tego, że nikt ani nic wcześniej jej nie uszkodził. Producenci bardzo często starają się w takiej chwili nie uznać reklamacji. Klienci zadają sobie zatem pytanie: czy samoistne pękanie szyb jest w ogóle możliwe, czy tylko w ich przypadku coś takiego wystąpiło? Czy istnieje także możliwość zaakceptowania reklamacji z tego powodu? Co należy zrobić?

szyba zespolonaOdpowiedź jest jedna – samoistne pękanie szyb nie jest możliwe. Zawsze istnieje jakaś przyczyna – dlatego też o wiele lepszym określeniem byłoby nazwanie tego pękaniem spontanicznym, związanym z przyczynami, które nie zawsze są widoczne na pierwszy rzut oka. Przyjrzyjmy się im po kolei:

- szkło float – jest ono obecnie powszechnie stosowane w produkcji okien, zawiera w sobie niewielkie cząsteczki siarczku niklu. Mogą się one przez przypadek dostać do szkła podczas produkcji, co stanowi tak zwaną „bombę z opóźnionym zapłonem”. Szkło na pewno pęknie, nie wiadomo jedynie, kiedy się to stanie. Cząsteczki siarczku zwiększają swoja objętość pod wpływem ciepła i sprawiają, że szkło zaczyna pękać. Można to powstrzymać przy pomocy tak zwanego test HST – czyli podgrzewaniu szyby do temperatury 290 stopni Celsjusza po to, by ujawnić ewentualne wady.

- błędy popełniane przez producentów – czyli na przykład dopuszczenie do produkcji szkła mającego zbyt uszkodzone krawędzie. Może się tak stać podczas niewłaściwego transportu, składowaniu towaru, osadzeniu szyby zespolonej w skrzydle okiennym. Płaszczyzna w szybie ma bowiem strefę brzegową oraz główną – wszelakie pęknięcia zawsze znajdują się w strefie brzegowej. Osoby kupujące szyby mogą zatem nawet ich nie zauważyć, a później stwierdzić, że szyba po prostu „pękła sama”. Niebezpieczne uszkodzenia to odpryski oraz wyszczerbienia

- ostatnią przyczyną takiego pękania szyb mogą być błędy robione w szkleniu okien – przede wszystkim tyczące się rozmieszczenia we wrębie szybowym skrzydła okiennego klocków podporowych bądź dystansowych. Funkcje pełnione przez te części są bardzo istotne – przede wszystkim to właśnie dzięki nim ciężar szyby w ramie jest rozłożony równomiernie w ramie skrzydła bądź ościeżnicy okna. To właśnie klocki sprawiają, że zarówno odprowadzenie jak i przenoszenie sił z klocków na okucia jest swobodne. Mają także jeszcze jedno, ważne zadanie – sprawiają, że krawędzi szyby zespolonej mogą zetknąć się z powierzchnią profilu skrzydła, znajdującego się we wrębie szybowym ramy skrzydła, ewentualnie ramy ościeżnicy.

Klocki w skrzydle muszą być także prawidłowo ułożone. Dzięki temu podczas transportu czy montażu nie będą się one przemieszczać. Jest to także ważne w czasie samego użytkowania okna. Należy się zatem dokładnie zapoznać z tym, jaki jest prawidłowy sposób ich rozmieszczenia w oknie.