Okna z klasą! Profile okienne klasy A i klasy B

W poniższym artykule zajmiemy się porównaniem dwóch profili okiennych – A i B. Jedynie pokrótce wspomniany zostanie również profil okienny C. Wyjaśnimy także pewną nieprawidłowość myślenia, jakoby jedna z klas miała być lepszą od drugiej pod względem parametrów oraz prezentowanych właściwości. Główną różnicę pomiędzy tymi typami stanowi grubość ścianek:

- w profilu okiennym A grubość jest większa niż 2,8mm w przypadku ścianek widocznych, a niewidocznych: 2,5mm

- klasa B to grubość ścianek widocznych większa niż 2,5mm, a niewidocznych – 2,0mm

- w klasie C nie mamy ustalonych żadnych wymagań względem norm. Tutaj wszystko zależy od producenta, to on decyduje o minimalnych wymiarach. Musimy zatem zawsze zapoznać się z jego zastrzeżeniami.

Należy przy tym wspomnieć, że nie istnieje podział na klasy lepsze i gorsze. Klasa A może być dokładnie tak samo dobra jak klasa B, przy czym zawsze współczynnik przenikania ciepła jest wyższy w klasie B niż w A.

przekrój profilu PCV

Profile okienne nazywane są inaczej kształtownikami. Szczegółowy podział znajdziemy opisany w normie PN-EN 12608:2004. Opiera się on nie tylko na pełnionych przez konstrukcje okienne funkcjach, ale przede wszystkim na parametrach związanych ze ścianami widocznymi oraz niewidocznymi.

Istnieje opinia, jakoby klasa A miała być tą „lepszą”. Nie jest to prawdą – należy pamiętać, że jest to zwykły chwyt marketingowy. Nie jest bowiem istotna klasa kształtownika, ponieważ nie ma on wpływu na to, jakie właściwości będzie mieć dane okno. W zależności od grubości ścianek zmienia się jedynie wartość momentu bezwładności. Przeglądając dane statyczne konkretnych produktów nie natkniemy się jednak na informację o wartości modułu Younga i bezwładności kształtownika.

Na co jednak może mieć wpływ klasa profilu? Jedynie na to, jaka jest nośność zgrzanych naroży. W każdej z klas znajdują się wymiarowe „widełki” które sprawiają, że ścianki widoczne w poszczególnych profilach mogą mieć taką a nie inną grubość. Różnica wynosi około 0,02mm! czy jest to dużo? Niekoniecznie – grubość ta jest porównywalna do tego, ile przedstawia sobą jeden włos. Właśnie dlatego w czasie badania okien i ich właściwości różnica jest tak naprawdę niezauważalna.

Czym, bardziej szczegółowo, w ogóle są kształtowniki? Jakie są ogólne zasady ich tworzenia oraz cechy charakterystyczne?

- kształtowniki stanowią jeden z elementów konstrukcyjnych

- ma on dużą długość, a jego przekrój poprzeczny jest stały

- kształtowniki tworzone są najczęściej z takich materiałów, jak stal walcowana lub gięta na zimno. Mogą być także robione z tworzywa sztucznego przy pomocy procesu ekstruzji.

- kształtowniki stalowe mogą nam przypominać nieco… litery alfabetu. Dzieje się to przez wzgląd na ich kształt prezentowany w przekroju poprzecznym. Z tego tez powodu wyróżniamy kilka typów kształtowników (ceowniki, teowniki, dwuteowniki, zetowniki, kątowniki, płaskowniki).

- ostatnimi czasy bardzo popularne są kształtowniki gięte ze stali na zimno – to produkty nowoczesne, najwyższej klasy, pozwalające na tworzenie prawdziwie trwałych i wytrzymałych konstrukcji.