Jak duże może być okno?

Przy wyborze okien zazwyczaj skupiamy się na parametrach technicznych i wizualnych, nierzadko zapominając o bardzo ważnym czynniku, niemal decydującym o tym, czy dany produkt jest odpowiedni do naszego domu. Chodzi tutaj oczywiście o wymiary okna, zarówno podczas jego projektowania, jak i ostatecznego wykonania. Jak duże może być okno, jakie są konsekwencje jego niewłaściwych rozmiarów i kto o tym decyduje? Przedstawiamy krótki poradnik dla początkujących.

Dokumentami, w których zawarte są wszelkie informacje na temat wymiarów okien są: projekt budynku oraz różnego rodzaju przepisy techniczno-budowlane. Szkice, rysunki i cyfry zazwyczaj nic nie mówią laikowi w dziedzinie budownictwa. Warto jednak mieć przynajmniej minimalne pojęcie na temat podstawowych terminów i oznaczeń.

szkic okiennyW normie ISO PN-EN "Okna i drzwi. Terminologia" usystematyzowano pojęcia związane z ogólnie pojętą stolarka otworową. Norma opisuje zatem stosowane terminy w zakresie ościeżnic okiennych i drzwiowych z dokładnym wyjaśnieniem zakresów danego pojęcia. Dzięki wprowadzonym normom, wykonawca okien, który otrzymuje projekt, bądź wytyczne, jest w stanie szczegółowo przeczytać i wymierzyć zamówione produkty. Aby zbytnio się nie rozpisywać, wspomnimy jedynie o schemacie pojęciowym - okno posiada zatem wymiary na szerokość (światła ościeżnicy, samej ościeżnicy, czy skrzydła okiennego) oraz na wysokość (pojęcia takie same jak w wymiarach szerokości, różnicę stanowi jedynie wymiar wysokości ramiaka dolnego).

Teraz opiszmy może kolejny termin, który warto wiedzieć, aby zrozumieć proces, w wyniku którego powstaje okno. Każde okno powstaje na bazie elementów systemu okiennego, który z kolei składa się z kształtowników głównych (profili skrzydeł) oraz pomocniczych.

Dlaczego tak istotne są konkretnie podawane wymiary okien? Precyzyjność terminologii pozwala producentom profili okiennych, określić maksymalne wymiary ramy, czy skrzydeł. W przypadku skrzydeł, sztywność wzmacniana jest specjalnymi usztywnieniami ze stali. Pomimo coraz nowszych materiałów i innowacyjnych wzmocnień - wciąż stosuje się ograniczenia wymiarowe, prezentowane w trojaki sposób. Maksymalne wymiary okien podaje się za pomocą:

-wykresów statycznych - graficznie przedstawiają sposób i wymiary usztywnienia,

-tabel z zestawieniami - łatwo się po nich poruszać, są czytelne i jasne, nierzadko jednak dużo czasu zajmuje znalezienie określonych wymiarów,

-maksymalnych pól powierzchni - dopuszczalną wysokość skrzydła oblicza się je za pomocą prostego wzoru (iloraz maksymalnej wielkości powierzchni i szerokości skrzydła).

Szczególnym rodzajem ograniczeń charakteryzują sie okna, które są okleinowane z jednej lub dwóch stron. Produkując stolarkę okienną z okleiną, posiadającą inne właściwości niż drewno, należy wziąć pod uwagę ograniczenie wymiarów skrzydła o 20%. Duży wpływ na skład chemiczny okleiny ma temperatura i promienie słoneczne.

Wymiary okien dopasowuje się również pod kątem proporcji długości boków w następujący sposób:

-szerokość skrzydła nie może mieć więcej niż 120% jego wysokości,

-w przypadku okien z okleiną - szerokość powinna równać się wysokości, a zatem wymagana proporcja to 1:1.