Najcieplejsze okno PCV! Wyścig o jak najniższy współczynnik przenikania ciepła.

Producenci okien prowadzą między sobą wyścig o miano producenta najcieplejszego okna. Wiadomość ta powinna być, z jednej strony, dobra dla konsumentów. Wyścig o nowsze technologie winduje ceny, ale z drugiej strony wnosi na rynek wiele interesujących rozwiązań, które z czasem tanieją i są w zasięgu ręki klienta.

Okna energooszczędne to bardzo zagadnienie na dzisiejsze czasy. Od dwóch lat rynek okien bardzo się rozwija, co przynosi ciekawe możliwości dla wielu. Najważniejszym zagadnieniem poruszanym w tej kwestii jest współczynnik przenikania ciepła – dzięki nowym technologiom, producenci są coraz bliżej do stworzenia okna „idealnego”. Tylko jak odnieść nowe osiągnięcia do rzeczywistości?okno

Najnowocześniejsze technologie, dostępne obecnie na rynku, są zbyt drogie dla polskiego konsumenta czy nawet bogatego inwestora. Podobna sytuacja występuje, zresztą, w przypadku wielu innych produktów. Warto więc pójść na kompromis i umiejętnie dobrać współczynnik przenikania ciepła do naszych, własnych potrzeb. Warto jednak zwracać na postępy technologiczne uwagę. Wybierając dobre, ciepłe okna zapłacimy więcej, ale zaoszczędzimy na rachunkach za ogrzewanie przez dobrych kilka sezonów. Nie da się ukryć, że wraz z taką inwestycją idzie komfort cieplny w domu. W takim właśnie celu, rozwija się technologia – by służyła oszczędności energii w budownictwie.

Sytuacja na obecną chwilę wygląda następująco. Nowe okna powinny być zarówno lekkie, trwałe i o niskim współczynniku przepuszczania ciepła. Okna powinny zachowywać stałe właściwości w różnym klimacie, instalacja powinna być nieskomplikowana, a cena produktów przystępna. Na tak wygórowane oczekiwania musimy jeszcze jednak poczekać. Współczynnik przenikania ciepła określa się skalą Uw, a idealna powinna być przybliżona do poziomu 0.3.

Według ekspertów od technologii, w Polsce, optymalnym współczynnikiem są okna na poziomie Uw 0.8, co jest obecnie popularnym wariantem. Nie posiadamy jednak tak szerokiej dyskusji na temat energooszczędności, co inne kraje Unii Europejskiej. Ze względu na obecne ceny okien o najmniejszej przepuszczalności ciepła, wprowadzenie ideału na rynek polski również wydaje się nie możliwe. Producenci idą jednak na kompromis między polską debatą o energoooszczędności, a cenami produktów. Okna o współczynniku Uw 0.5 wydają się idealną możliwością na polski rynek. Są prawie 80% tańsze od najnowszych technologii, a do polskich warunków klimatycznych pasują idealnie.  Różnica cen jest naprawdę ogromna, a wybór wydaje się racjonalny. Okna o współczynniku przenikania ciepła Uw 0.5 wydają się godnym polecenia krokiem w stronę oszczędzania energii cieplnej w domu.

Warto jednak stale wyczekiwać nowych rozwiązań i aktualnie sprawdzać ceny energooszczędnych rozwiązań. Na ostateczną konkluzję w wyścigu o najlepsze i najcieplejsze okna przyjdzie nam jednak jeszcze sporo poczekać. Póki co, ciepłe okna o współczynniku przenikania Uw 0.5 to pierwszy rozsądny krok w stronę oszczędzania energii cieplnej w domu czy w firmie.