Lód na oknach? Woda na parapecie?


Czy na Twoich oknach czasem pojawia się lód? A może w pomieszczeniu jest tak wilgotno, że musisz walczyć z wodą osadzającą się na parapecie? Jeżeli tak, to najprawdopodobniej podczas montowania u Ciebie okna doszło do serii błędów

 

Głównymi przyczynami takiego stanu rzeczy są:

  • Zły montaż okien
  • Złe wykonanie oraz spasowanie ramy ościeżnicy z ramą skrzydła okna

 

W poniższym artykule skupimy się przede wszystkim na nieprawidłowościach, jakie wynikają z błędów popełnionych podczas samego montażu.

Kiedy zamarza woda na parapecie, a w mieszkaniu jest zimno i wilgotno, winić możemy za to złe zwymiarowanie okien w stosunku do otworów, w jakich się znajdują. Nie ma wówczas możliwości wykonania odpowiedniego uszczelnienia, co sprawia, że od strony pomieszczenia przenika ciepłe i wilgotne powietrze skraplające się wskutek kontaktu z chłodniejszym powietrzem z zewnątrz. Proces skraplania następuje w szczelinach, mury i tynki stają się coraz bardziej wilgotne, pojawiają się na nich zacieki, a w późniejszym czasie – grzyby pleśniowe. W mieszkaniu robi się przenikliwie zimno.

 

Przyczyna wyżej jest najczęstszą, jednakże nie jedyną – błędy montażu okien są naprawdę różnorodne i warto zwrócić na nie uwagę, by samemu nie doświadczyć zimna i wilgoci we własnym domu:

lód

  • Brak klocków podporowych – sprawia, że okna zaczynają się zniekształcać i tracą swoją szczelność
  • Części progowe okna, źle osadzone i uszczelnione – sprawiają, że do środka przez styk okna z murem wnika wilgoć, a my możemy nawet odczuwać podmuchy powietrza
  • Złe osadzenie parapetów zewnętrznych – montowany w taki sposób, że zasłania otwory odwadniające sprawia, iż woda po prostu zaczyna wciekać pod okno. Jest to błąd niezwykle powszechny i chętnie popełniany
  • Brak izolacji przeciw wilgoci – zdarza się, iż konieczne jest używanie od wewnątrz taśm paroszczelnych, bądź innych, które są odporne na przenikającą wilgoć
  • Niewystarczająca warstwa izolacji termicznej – należy bardzo dokładnie uszczelnić styk ramy okna z progiem przy pomocy materiałów do izolacji termicznej.
  • Montaż okien bez listew progowych – jest to jeden z grzechów głównych! Kiedy nie ma listew progowych my nie mamy możliwości stworzenia przy styku okna z parapetem uszczelnienia, które będzie naprawdę trwałe. Bardzo szybko pojawią się przecieki wody opadowej – najpierw będą one ściekać pod ramę okna, a następnie skierują się do danego pomieszczenia.
  • Montowanie okien na podłożach nierównych oraz nieoczyszczonych – wszystkie zanieczyszczenia, jakie pozostają w czasie montażu wchłaniają później wilgoć z całego powietrza oraz z przecieków wody opadowej. Jeżeli na zanieczyszczoną powierzchnię wypuścisz piankę montażową to nie zespoli się ona z litym materiałem. Bardzo szybko pojawią się także mostki termiczne, co sprzyja zawilgoceniu w danym pomieszczeniu.

                                                                    

Zwykły błąd montażu okna może sprawić, że w Twoim domu zagości ziąb i wilgoć, której nie zwalczysz dodatkowym nagrzewaniem. Czasem wystarczy po prostu założyć okno na nowo, czasem jednak konieczna jest całkowita wymiana.