Okna niezgodne z zamówieniem? Prawo jest po Twojej stronie!

Klient, bądź inwestor, zaopatrujący się w wyroby budowlane powinien zwracać uwagę na kilka szczegółów istotnych przy zakupie, a następnie przy odbiorze zakupionego towaru. Dotyczy się to zarówno sprawdzenia znaków budowlanych, które świadczą o jakości i są gwarancją bezpiecznego korzystania z produktu. Innym zagadnieniem jest sprawdzenie czy towar jest rzeczywiście taki, jaki zamówiliśmy.

Gdy sprzedawca wydał nam towar, który różni się od tego, który zamówiliśmy lub jest niezgodny z umową, która została sporządzona, pojawia się problem natury prawnej. Prawo jest jednak zawsze po stronie klienta. Dowiedz się teraz, jak postępować w takiej sytuacji i jakie prawa ci przysługują.niezgodne z zamówieniem

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 lipca 2002 r o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu Cywilnego (Dz.U. 2002 r, Nr 141, poz. 1176), sprzedawca odpowiada wobec kupującego, jeżeli poniższe problemy: towar konsumpcyjny jest niezgodny z umową, niezgodność zaistniała w chwili wydania towaru.

Towar uznajemy za niezgodny z umową, gdy nie posiada właściwości wyszczególnionych w umowie. Nie należy mylić tego terminu z wadami towaru – wadliwy towar poddajemy reklamacji wedle innych praw. Nie zgodność z umową oznaczą, że dostaliśmy coś innego, niż rzeczywiście zamówiliśmy. Na przykład: brakuje dwóch sztuk okien (braki ilościowe wchodzą w zakres pojęcia niezgodności) lub dostaliśmy okna w innym wymiarze niż zamówiliśmy. Do niezgodność towaru z umową zaliczamy więc wszelkie nieścisłości, między spisaną umową, a otrzymanym produktem. W tym miejscu pragniemy pouczyć potencjalnych inwestorów, by sprawdzali otrzymane produkty według sporządzonej wcześniej umowy. Według ustawy, klient, który wiedział o niezgodnościach w czasie spisywania umowy, nie może pociągnąć sprzedawcy do odpowiedzialności karnej.

O ile prawo jest po stronie konsumenta, to właśnie klient musi udowodnić fakty. W ustawie znajdują się wygodne domniemania, które ułatwiają dochodzenie i udowadnianie niezgodności. Warto się z nimi zapoznać przy udowadnianiu niezgodności towaru z umową. Na zgłoszenie niezgodności towaru z umową mamy czas sześciu miesięcy. W większości przypadków, na szczęście, umowa jest sformułowana na tyle precyzyjnie, że klient nie ma potrzeby stosowania tzw. domniemań, by udowodnić swoją rację.

A więc, co warto zapamiętać z artykułu 4-go wspomnianej wyżej ustawy:

To sprzedawca odpowiada wobec kupującego, jeśli towar jest niezgodny z umową w chwili wydania. Sprawdź więc, czy wszystko gra na miejscu, jeśli masz możliwość, by oszczędzić sobie późniejszego kłopotu. Wady towaru podlegają reklamacji, nie zaś ustawie o niezgodności towaru z umową. Niezgodność towaru z umową występuje, gdy brakuje części lub ilość sztuk zamawianego towaru jest inna od określonej w umowie. Towar musi spełniać takie oczekiwania konsumenta, jakie określił w umowie. Dotyczy to jedynie właściwości, które są różne od rzeczywistych właściwości zamawianych wyrobów budowlanych (taka rozbieżność podlega prawie reklamacji.)