Kupujesz okna? Zabezpiecz swój portfel! Wybierz zadatek!

Zaliczka i zadatek – czy oba te słowa oznaczają to samo? Jak się okazuje – absolutnie nie. Jeżeli dbasz o swój portfel to koniecznie powinieneś zapoznać się ze znaczącą różnicą pomiędzy tymi dwoma pojęciami.

portfel

Wpłacona kwota może być zadatkiem albo zaliczką, jednakże o charakterze tej wpłaty decyduje umowa, jaką zawierają obie strony. Słowo zadatek musi być dodatkowo wpisane w umowie, inaczej pieniądze zawsze będą traktowane jako zaliczka. Jak to wygląda w codziennej praktyce? Czy istnieją duże różnice między zadatkiem a zaliczką?

- bardzo często występuje sytuacja w której musimy dać naszemu kontrahentowi pewną kwotę pieniędzy. Może być to kwestią wstępu do zawarcia umowy sprzedaży bądź wykonania pewnej usługi

- wpłacanie zaliczki jest także normą jeżeli chodzi o zlecanie wymiany takich elementów, jak okna lub drzwi

Wydawałoby się, ze zaliczka i zadatek to to samo – tak czy tak jest to kwota pieniędzy, którą należy wpłacić na samym początku. Istnieją jednak pewne przepisy prawne, w których możemy znaleźć opis tego, czym dokładnie są obie te formy przedpłaty.

Przyjrzyjmy się sytuacji, w której umowa nie została zrealizowana, ale pieniądze wpłacono. Jak potoczą się ich dalsze losy?

  • W przypadku zadatku –strona może odstąpić od umowy i zachować zadatek, a  w przypadku, w której to ona zadatek dała – otrzymać pieniądze o nawet dwukrotnie większej wartości. W przypadku zaliczki jej losy zależne są od tego, co zostało nakreślone w zawartej pomiędzy stronami umowie.
  • Rozwiązanie umowy – zadatek musi być po prostu zwrócony, nie ma także możliwości uzyskania sumy dwukrotnie wyższej. Niewykonanie umowy może mieć źródło u okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności bądź obie są za to odpowiedzialne – i w tym przypadku zadatek musi zostać zwrócony.

 Zaliczka a zadatek – czy ma znaczenie, którą z tych form wybraliśmy, jeżeli umowa nie doszła do skutku? Zadatek jest dla nas zabezpieczeniem wykonania umowy – kiedy nie dochodzi ona do skutku, możemy w jego ramach otrzymać odszkodowanie. Z kolei zaliczka to taka kwota, która wpłacamy jako poczet przyszłych należności. Nie jest ona zatem dla nas żadnym zabezpieczeniem, a jedynie pewną częścią całej ceny.

Przyjrzyjmy się teraz różnicom bardziej szczegółowo, na początku zaliczce:

  • Zaraz po wykonaniu usługi zostaje ona włączona w cenę ogólną
  • Kiedy umowę rozwiązuje się za zgodą obu stron to zaliczka może zostać zwrócona, tak samo jak wszystkie inne świadczenia
  • Jeżeli jednak rozmowę rozwiąże strona, która zaliczkę bierze – musi ją zwrócić. Gdy jest to kwestia strony dającej zaliczkę, może się ona domagać zwrotu określonej kwoty pieniędzy

Zadek jest nieco inny:

  • W przypadku zgody obu stron, zwracają one sobie wszystkie świadczenia – w to wchodzi także zadatek
  • Gdy umowa została wykonana zgodnie z planem, wówczas zadatek wchodzi jako część całej ceny
  • Gdy umowa jednak nie została wykonana z powodu rezygnacji jednej ze stron, to wówczas zadatek staje się korzyścią strony która go brała
  • Gdy umowy nie zrealizowała strona biorąca zadatek, będzie musiała zwrócić go nawet w podwójnej wysokości