A czy Twoje okna są legalne znak budowlan B i oznakowanie CE

Wyroby budowlane, w tym okna, muszą spełniać wymagania specyfikacji technicznej. Jest to ważna wskazówka, którą pragniemy podzielić się z naszymi klientami i inwestorami. Produktom spełniającym normy wyrobu wystawia się znak budowlany B  lub znak CE. Jeśli na produkcie lub na jego opakowaniu nie znajdują się następujące znaki, możemy mieć wątpliwości co do bezpieczeństwa produktu. Mamy pełne prawo, by nieoznakowany produkt zareklamować.

Oznakowania produktów są jednoznaczne z tym, że producent spełnił wszelkie normy zgodności, a jego wyroby spełniają wszystkie wymogi techniczne – znaki zgodnością są, więc świadectwem jakości. Każdy produkt wypuszczany do sprzedaży powinien posiadać takie znaki. Jest to podstawowy wymóg prawny. Co więc kryje się za znakami budowlanymi i jakie prawa muszą zostać spełnione, by produkt taki znak otrzymał?

 Znak budowlany „B”

B

 Od 2004 roku obowiązkiem producentów jest umieszczanie znaku B na wyrobach budowlanych, jak wynika z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury, par. 11. Znak budowlany oznacza, że wyrób jest zgodny ze specyfikacją techniczną. Znak budowlany umieszcza się w widocznym i czytelnym miejscu i ponadto tak, by nie dało się go usunąć. Umieszcza się go bezpośrednio na wyrobie budowlanym, ewentualnie na przylegającej do niego etykiecie. Znak może się znaleźć na opakowaniu i w dokumentach handlowych. Musi się on jednak pojawić w widocznym podczas sprzedaży miejscu. Znak budowlany „B” jest czarno biały – prostokąt o czarnym obwodzie, litera B w środku. Litera B wykreślona jest w perspektywie równoległej. Znak jest bardzo charakterystyczny, choć może posiadać różne wymiary (nie mniejsze jednak niż 10 mm). Pod znakiem B powinna znajdować się ramka, a w niej powinny znajdować się następujące informacje: „WYRÓB REGIONALNY WOJEWÓDZTWO.......”

 

Znak „CE”

CE

 Oznakowanie „CE” jest drugim certyfikatem świadczącym o jakości produktu, jaki musi się znaleźć na danym wyrobie. Znak CE pojawia się na wyrobach budowlanych na mocy tego samego rozporządzenia z 2004 roku. Paragraf 11 traktuje o ocenie zgodności i wymaganiach, jakie powinien spełnić producent i osoby oceniające zgodność produktów. Oznakowanie CE, w przeciwieństwie do znaku budowlanego „B”, świadczy o tym, że produkt jest zgodny ze zharmonizowaną specyfikacją techniczną wyrobu, co zostało potwierdzone na mocy oceny ustalonej przez system zgodności wyrobów budowlanych. Oba znaki, „B” i „CE” mogą wystąpić jednocześnie na danym produkcie. Wszystkie normy muszą się zgadzać, a znaki powinny być widoczne. Znak „CE” to symbol literowy, nie może być mniejszy niż 5mm.

Producenci dbają o to, by produkty przeszły testy zgodności i mogły być oznakowane znakami budowlanymi. Oszukiwanie klienta lub fałszowanie znaków budowlanych jest równoznaczne z łamaniem prawa budowlanego, a takie zachowanie podlega wysokiej karze pieniężnej. Ponadto, brak znaków budowlanych na produkcie jest równoznaczne z tym, że produkt jest nielegalny, a często nie nadający się do stosowania przy wykonywaniu robót budowlanych