Typy uszczelnień w okien PCV

Profile okienne PVC mogą się dzielić przez wzgląd na różne parametry – na przykład patrząc na sposób oraz liczbę uszczelnień. Istnieje tak zwane uszczelnienie AD (Anschlag Dichtung)oraz MD (Mittel Dichtung). To uszczelnienie styku płaszczyzny ramy ościeżnicy z ramą skrzydła. Okna dzielimy zatem, patrząc na to, w jaki sposób połączenia w ramach zostały uszczelnione. Te dwa główne typy nazywamy:

- uszczelnienie środowe MD

- bez uszczelnienia środkowego AD

Na czym polega różnica?

To, do jakiego typu zostanie zaklasyfikowane dane okno jest bezpośrednio zależne od tego, ile zawiera ono uszczelek przylgowych. To właśnie one uszczelniają połączenie płaszczyzn ramy ościeżnicy oraz skrzydła. Uszczelnienie MD posiada aż 3 takowe uszczelki, natomiast AD – jedynie dwie.

  • Okno typu „AD” – czyli bez uszczelniania środowego. Zawiera w sobie dwie uszczelki przylgowe, które nazywamy fachowo przylgą zewnętrzną oraz przylgą wewnętrzną
  • Okno typu „MD” – z uszczelnieniem środkowym. Posiada więcej, bo aż trzy uszczelki przylgowe. Ma zatem przylgę zewnętrzna oraz wewnętrzną, dodatkowo zawierając jedno uszczelnienie znajdujące się w części środkowej styku ramy ościeżnicy oraz skrzydła okiennego.

uszczelkiIstnieje wiele sporów odnośnie tego, które z tych dwóch typów okien będzie miało wyższy wpływ na współczynnik izolacyjności akustycznej. Nie jest to jednak dokładnie zbadane i wymaga jeszcze serii eksperymentów, które mogłyby potwierdzić takową różnicę. Pewne jest jednak na pewno, że typy okien w zależności od uszczelnienia nie różnią się przez wzgląd na wysokość współczynnika przenikania ciepła.

Znamy już różnicę pomiędzy poszczególnymi typami uszczelnień. Teraz zdefiniujemy bardziej ogólnie, czym są uszczelki – czyli takie niedocenione elementy okna, o których często milczy się w sklepach. Nie tylko sprzedawcy posiadają na ich temat znikomą wiedzę, ale także inwestorzy bardzo rzadko zadają o nie pytania. Co wiemy o uszczelkach?

- przede wszystkim nie są one, jak większości osób sądzi, tworzone ze zwykłej gumy. W tym celu korzysta się ze specjalnych materiałów, takich jak kauczuk syntetyczny

- uszczelki kiepskiej jakości sprawiają, że do pomieszczenia w nadmiarze przenika woda, słychać głośne hałasy, traci się ciepło. Jeżeli jednak uszczelki zrobione są w sposób profesjonalny i należyty, to w pełni realizują swoje funkcje

- uszczelki powinny być bardzo odporne na niszczący wpływ czynników atmosferycznych. Co więcej, ich elastyczność oraz plastyczność winna być jak najwyższa po to, by zawsze powróciły do swojego pierwotnego kształtu, nawet po dużym odkształceniu

Uszczelnienie musi być zatem przede wszystkim odporne na warunki atmosferyczne, niszczące działanie wody oraz bardzo wysokich i niskich temperatur. Co więcej, powinny one mieć także określoną twardość – w skali Shore A od 40 do 90. Czasem materiały na uszczelki robione są z dwóch różnych tworzyw o odmiennej twardości – takie właśnie najczęściej wykorzystywane są w konstrukcji okien, gdyż najłatwiej jest je na nie założyć.