Okno pomocne w walce z hałasem

Miasta dążą do tego, by się rozwijać. By pozyskiwać nowych inwestorów, tworzyć nowe miejsca pracy i zamieszkania, budować nowe węzły komunikacyjne. Wraz z rozwojem zwiększa się liczba mieszkańców, a co za tym idzie liczba samochodów. To, co ma stać się dla nas wygodą i luksusem, przynosi także i zagrożenia. Musimy mierzyć się z coraz powszechniejszym zanieczyszczeniem środowiska i hałasem wokół nas.

A przecież we własnych czterech ścianach chcielibyśmy spędzić kilka spokojnych i relaksujących chwil, które pomogą zregenerować siły. Potrzebujemy tego po wielu godzinach przebywania w zatłoczonym miejscu pracy, galerii handlowej, czy na ulicy. Po tym, jak nasze uszy są narażone na atak dobiegających zewsząd rozmów, klaksonów, muzyki, chcemy dać im chwilę wytchnienia. Niestety, coraz trudniej zapewnić sobie chwilę ciszy, gdyż hałas miasta usiłuje wcisnąć się wszędzie,  nawet do naszego mieszkania, czyli tam, gdzie go wcale nie potrzebujemy i nie chcemy. Co zrobić, by zredukować hałas dobiegający do naszego domu?przenikalność hałasu

Aby wypowiedzieć wojnę temu irytującemu czynnikowi, musimy poznać wartość hałasu obciążającego określanego jako Lobc, oraz poziom dopuszczanego przez nas w mieszkaniu  poziomu dźwięku zwany Lwym. Gdy dokonamy prostego obliczenia i poznamy różnicę między tymi dwiema wartościami, otrzymamy wartość wymaganej przez nas izolacyjności akustycznej czyli: R'a2. Posiadając ten wynik, możemy ruszyć na poszukiwanie narzędzia, którego zadaniem będzie tłumienie hałasu.

Warto podkreślić, że zarówno przegrody, jak i okna o podwyższonej izolacyjności wymagają profesjonalnego montażu, gdyż najmniejsza nawet nieprawidłowość czy pozostawiona szczelina wpłynie na to, że hałas nadal będzie docierał do wnętrza mieszkania. Właśnie dlatego, zanim przystąpi się do zakupu i montażu, należy przyjąć jeszcze poprawkę Pm, która uwzględnia wpływ, jaki może wywrzeć na izolacyjność akustyczną charakterystyka obiektu i jego montaż. Wartość poprawki oscyluje między 2-9 dB, a jej ostateczną wielkość określa projektant obiektu. Sumujemy więc wartość wymaganej izolacyjności z uzyskaną poprawką, by otrzymać ostateczny wynik wskazujący, jakie okno bądź przegrodę powinniśmy kupić.

Zakup narzędzi do walki z hałasem niestety nie jest prosty. Sprzedawcy często podają, że zastosowanie szyby zespolonej o błędnie podawanym ważonym współczynniku izolacyjności Rw gwarantuje utrzymanie takiej wartości izolacyjnej przez całe okno. Tymczasem szyba zespolona to tylko jeden z elementów, musimy więc wziąć pod uwagę także uszczelki, kształtowniki czy nawiewy. Kolejnym błędem sprzedawców jest podawanie wartości izolacyjnej bez uwzględniania w niej ważnych współczynników widmowych, którymi są C i Ctr., gdzie C jest używany w wypadku hałasu pochodzącego z placu zabaw, szkół, transportu kolejowego, dróg szybkiego ruchu czy transportu lotniczego, a Ctr to wskaźnik ruchu ulicznego. Właściwy zapis ważonego współczynnika powinien prezentować się następująco: Rw(C, Ctr).

W tym miejscu należy zwrócić uwagę na oznaczenia stosowanych wartości, gdyż okazuje się, że przy wyborze okna powinni kierować się wartością współczynnika izolacyjności Ra2, z kolei sprzedawcy operują wartością według ważonego współczynnika izolacyjności akustycznej Rw(C, Ctr). Na szczęście dodając do ważonego współczynnika izolacyjności Rw wartość widmowego współczynnika adaptacyjnego Ctr, otrzymamy wartość współczynnika izolacyjności Ra2.

Choć na pierwszy rzut oka wszystkie obliczenia mające na celu określenie współczynnik przenikania dźwięku, mogą wydawać się skomplikowane, warto poświecić chwilę uwagi, by dokonać ich prawidłowo. Okna o podwyższonej izolacyjności akustycznej niestety nie należą do najtańszych, a każda błędna decyzja oznacza dodatkowe koszty.