Okna nie muszą być białe!
Większość okien stosowanych w polskim budownictwie utrzymana jest w białym kolorze, szczególnie, gdy chodzi o budynki wielorodzinne.
Przyczyną może być siła przyzwyczajenia, względy praktyczne, ale również i cena, gdyż okna białe są z reguły tańsze o 25-30% od kolorowych. Barwne okna częściej spotykamy w domkach jednorodzinnych, gdzie właściciele często wybierają je, kierując się własnymi upodobaniami lub dostosowując do otoczenia i elewacji budynku. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób powstają kolorowe okna.
Wyróżnia się cztery podstawowe metody nadawania oknom żywszych odcieni:
- Jedno- lub dwustronne okleinowanie kształtowników okiennych za pomocą folii. Jest to najbardziej popularna i najczęściej stosowana w praktyce metoda barwienia okien. Główną ideą stosowania folii jest nadawanie kształtownikom koloru imitującego barwę i strukturę drewna ze słojami i sękami. Tak naprawdę jednak na rynku dostępna jest cała gama kolorystyczna folii nie mających nic wspólnego z drewnem, a z każdym dniem kolorów i wzorów przybywa. Procesowi foliowania podlegają gotowe profile PVC. Folia zostaje nałożona na widoczne części profili za pomocą specjalnego kleju, przy czym zakrywa się całe widoczne ściany profili, by podkład stał się niewidoczny.
- Kolejną pod względem częstotliwości stosowania metodą jest jednostronne powlekanie powierzchni szkłem akrylowym tzw. PMMA. W fazie produkcji kształtowników, gdy podkład ma jeszcze postać białego, płynnego topliwa, jest on łączony z płynnym topliwem z plexiglasu. Dyszę ekstrudera opuszcza już dwukolorowy profil, biały od środka, od zewnątrz noszący kolorową powłokę ze szkła akrylowego. Powłoka PMMA charakteryzuje się dużą odpornością na zarysowania i działanie czynników atmosferycznych. Kolorowe okna wykonane tą metodą są być może droższe, ale mogą pochwalić się idealnie gładką, matową strukturą i trwałością.
- Kolejną metodą jest lakierowanie profili PVC. Od razu należy zastrzec, że proces ten, choć daje bardzo dobre efekty, wymaga starannego przygotowania i warunków wykonania, a co za tym idzie, nie można przeprowadzić go w domu. Przed przystąpieniem do procesu lakierowania, należy odpowiednio przygotować i zabezpieczyć profile. Farbę rozprowadza się za pomocą pistoletów natryskowych. Po zakończeniu malowania muszą one w naturalnych warunkach wyschnąć, dlatego cały proces musi przebiegać w specjalnie przygotowanych w tym celu lakierniach. Inaczej na wilgotnym od farby profilu przyklei się każda najmniejsza drobinka kurzu.
- Ostatnią metodą stosowaną przy produkcji kolorowych okien jest zakładanie specjalnych kolorowych nakładek aluminiowych. Połączenie białych kształtowników z różnokolorowymi elementami daje bardzo interesujący efekt. Może być to świetne rozwiązanie dla tych osób, które cenią sobie indywidualność i świeże spojrzenie na aranżację. Ta metoda łączy w sobieróżnorodność z estetyką wykonania.
Kolorowe okna mogą być prawdziwą ozdobą i nadać budynkom zupełnie nowego charakteru. Nie można jednak zapominać, że aby wszystko tworzyło subtelną i harmonijną całość, trzeba dobrze zastanowić się nad wyborem barwy okna.