Potrzebne mi najcieplejsze okna PCV! Czy aby na pewno?

Myślisz, że tym co potrzebujesz do szczęścia są jak najcieplejsze okna PCV? W obecnych czasach prawdziwym trendem jest energooszczędność. Wszystko, co pozwala nam na odłożenie paru groszy (a przy okazji na dbałość o środowisko) cieszy się poważaniem i szacunkiem. Coraz częściej w wielu sklepach można kupić taki asortyment, który pozwala nam na stworzenie maksymalnie oszczędnego domu. Domu, który sam w sobie będzie fabryką ciepła, a nie budowlą, którą trzeba bezustannie dogrzewać, marnując cenne paliwo. Dlatego też producenci niemalże prześcigają się w produkcji coraz to nowocześniejszego sprzętu. Hitem są ciepłe okna – czyli takie o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła. Czy jednak rzeczywiście jest to opłacalne?

W tym wyścigu wygrywają przede wszystkim producenci. Skoro energooszczędność jest tym, w co chętnie inwestują klienci, mogą sobie zażyczyć większych cen za takie okna. Oczywiście idzie to w parze również z wyższym kosztem produkcji. Problem pojawia się, kiedy inwestujemy w zaawansowane technologicznie okna, ale później w sposób nieprawidłowy umieszczamy go w naszym mieszkaniu:

energooszczędność

a)Montujemy okno w sposób nieprawidłowy – nawet najlepsze okno nie sprawi, że zaczniemy ograniczanie strat energii, jeżeli zostanie ono zamontowane w taki sposób, że powstanie przeciąg. Okno może być za małe, zamontowane na nieoczyszczonej bądź nierównej powierzchni, z nieprawidłowym uszczelnianiem. Wówczas nie jest istotne, że kosztowało nas 1000 złotych – i tak powstanie przeciąg, a w pomieszczeniach zacznie panować wilgoć. Nie tylko będzie zimno, ale przede wszystkim pokoje będą narażone na pojawienie się w nich pleśni.

b)Produkt niedobrany do warunków – w starych zabudowach (na przykład z płyty) wspaniałe, nowoczesne, ciepłe okna w ogóle nam się nie przydadzą. W takim przypadku o wiele bardziej użyteczne byłyby okna o wysokiej izolacji akustycznej.

Zanim zdecydujesz się na oszczędzanie przy pomocy specjalnych produktów policz sobie, czy na pewno jest to dla Ciebie opłacalne. Możliwe, że cena okna znacznie przekracza to, co mógłbyś na jego zakupie zaoszczędzić. Ludzie bardzo często niepotrzebnie inwestują duże pieniądze i wspierają po prostu biznes producentów budowlanych.

Kiedy kupowanie ciepłych, energooszczędnych okien jest zmarnowaniem pieniędzy?

- wówczas, kiedy próg okna jest uszczelniony w sposób niepełny

- kiedy okna są dostawione na styk do węgarków

- jeżeli powstały luzy dylatacyjne prawidłowe, jednakże szczeliny zostały uszczelnione jedynie po stronie węgarka

Wszystkie te błędy nie są od razu widoczne. Zaraz po montażu zdaje się, że wszystko funkcjonuje prawidłowo. Dopiero po pewnym czasie pojawiają się konsekwencje, które są bardzo trudne do usunięcia. Jest to kwestię wadliwego montażu – jeżeli zatrudniłeś do niego ekipę specjalistów, to właśnie do nich powinieneś się zwrócić. Wszystko powinno być naprawione lub usunięte właśnie na podstawie reklamacji. Nie możesz bowiem odpowiadać za to, że ktoś w sposób nieprawidłowy przeprowadził u ciebie remont.