Sztuka ciepłego montażu okien

W Polsce wciąż najpopularniejszym rodzajem montażu okien jest prosty montaż przy użyciu samej pianki, nie oznacza to jednak, że jest to rozwiązanie optymalne. Coraz większą popularność zyskuje tzw. montaż warstwowy, choć wciąż nie jest zbyt powszechny wśród wykonawców, a szkoda, ponieważ metoda ta zapewnia inwestorom wiele korzyści:

  • Przy zwykłym montażu na piankę mogą pojawić się wzdłuż ram drobne pęknięcia przez, które z czasem może zacząć przenikać wilgoć. Montaż warstwowy pozwala uniknąć tego problemu.
  • Warstwowy montaż okna nazywany jest również montażem ciepłym nie bez przyczyny. Brak szczelin dodatkowo izoluje i zapewnia utrzymanie odpowiedniej temperatury we wnętrzu.
  • Nikt nie lubi zbyt często wydawać pieniędzy, a tym bardziej na remonty dlatego możliwość dłuższego użytkowania okien zamontowanych przy wykorzystaniu ciepłego montażu powinna być dla inwestora istotnym argumentem przy podejmowaniu decyzji o wyborze metody zamontowania okien.

ciepły parapet

Dlaczego pomimo tych niezaprzeczalnych korzyści jakie zapewnia ciepły montaż okien metoda ta nie jest powszechnie stosowana? Winę mogą ponosić w pewnym stopniu, również sami inwestorzy zlecający usługę montażu. Mało kto pyta o wykonanie montażu tą metodą, ponieważ nie każdy jest specjalistą od okien, a skoro klienci nie pytają, to firmy zajmujące się montażem nie czują się w obowiązku wychodzić przed szereg i informować o możliwości zastosowania innej, korzystniejszej metody.

Ciepły montaż okna najczęściej wykonywany jest przy użyciu systemów uszczelnień stworzonych przez firmę Tremco illbruck będącą prekursorem i innowatorem w dziedzinie warstwowego montażu okien. Na czym w skrócie polega metoda proponowana przez Tremco illbruck? Montaż realizowany jest poprzez wykonanie trzech warstw, z których każda ma inną rolę do spełnienia.

 

Warstwa zewnętrzna

  • Musi posiadać odpowiednią odporność na deszcze, silny wiatr, niskie oraz wysokie temperatury.
  • Wymagana jest odpowiednia paroprzepuszczalność umożliwiająca oprowadzenie wody, która zgromadziła się w szczelinach.

Warstwa środkowa

  • Posiada niski współczynnik oporu dyfuzyjnego, aby był możliwy przepływ zgromadzonej pary.
  • Spełnia role izolatora cieplnego oraz akustycznego.
  • Ma niski stopień przewodzenia ciepła.

Warstwa wewnętrzna

  • Stanowi zaporę pomiędzy klimatem panującym na zewnątrz, a warunkami wewnątrz budynku.
  • Odpowiedni opór dyfuzyjny (znacznie większy niż w warstwie zewnętrznej) chroni spoinę przed ciepłym i wilgotnym powietrzem panującym wewnątrz budynku.

Inwestycja w warstwowy montaż okien wykonany przez profesjonalistów, z pewnością zwróci się z nawiązką, a komfort mieszkania w domu, w którym będzie panowała odpowiednia temperatura jest korzyścią nie do przecenienia dla wielu osób podejmujących decyzję o budowie domu lub remoncie generalnym mieszkania. Na rynku usług montażu okien można znaleźć coraz więcej fachowców stosujących tę metodę, a im więcej inwestorów będzie o nią pytać zamawiając usługę tym większa szansa spopularyzowania warstwowego montażu okien jako rozwiązania optymalnego przy wstawianiu okien.