Ratunku wieje od okna!

Przeczytaj ten poradnik przed zamontowaniem nowych okien. Nauczymy cię, jak zapobiec przeciągom i jakie są podstawowe błędy montażu okien.


Gdy nadchodzą pierwsze mroźne dni możemy z łatwością zauważyć, a właściwie poczuć, czy okno zostało właściwie zamontowane. Błędy w sztuce zauważamy od razu – okno nie jest szczelne. I nie ma co winić samych okien, ale  najczęściej wina leży po stronie tego, który okno zamontował. Zimne powietrze dostaje się do pomieszczenia prze szczeliny między oknem, a murem, narażając nas na utratę ciepła, a co gorsza na wprowadzenie wilgoci w głąb ścian. Szczególnie podatne miejsca na niechlujną robotę są listwy na styku okna z parapetami. To na tej linii dochodzi do najczęstszych przewiewów.

Grzech pierwszy -  Niewłaściwe przygotowanie do montażu

Niewłaściwe przygotowanie okien do montażu do podstawowy błąd, jaki wykonujemy. Otwory bywają krzywe nawet w nowych budynkach, za co należy winić ekipę budowlaną. To nie znaczy jednak, że mamy dalej kontynuować partactwo. Otwory okienne należy wyrównać i oczyścić. W starym budownictwie, podczas wymiany okien, cały otwór należy oczyścić po demontażu, usunąć stary gruz i dopiero później wyrównać otwór okienny na nowo. Jeśli tego nie zrobimy, już po kilku sezonach będziemy walczyć z grzybem.

wieje od okna

Grzech drugi – cięcie kosztów montażu

Nigdy nie oszczędzaj na montowaniu okien. Już wiesz, jak przygotować otwór okienny do odpowiedniego montażu. Jeśli nie możesz tego zrobić samodzielnie, lepiej zatrudnij fachowców, by zrobili to odpowiednio. Zapłacisz za dobrą robotę, ale oszczędzisz na ogrzewaniu w następnych sezonach grzewczych. Wybierz dobrych fachowców do zakładania okien, takich, którzy faktycznie wykonają cały montaż krok po kroku, z odpowiednią precyzją.

Grzech trzeci – niechlujność

Samodzielna praca, niewykwalifikowani fachowcy lub brak odpowiedniego planu całego remontu – już na początku zmiany okien wykonujemy błąd, powierzając pracę nieodpowiednim ludziom. Nigdy nie pomijaj poszczególnych kroków przy montażu okien. Brak staranności poczujesz najbliższym przewiewem.

Istnieje wiele sposobów na połączenie okna z ościeżem lub uszczelnienie okna. Całą pracę można wykonać za pomocą poszczególnych materiałów lub ich kombinacji. Wszystko zależy od tego, jaki nakład pracy cię czeka. Dlatego zaufaj fachowcom i postaraj się, by dokładnie ocenili pracę i materiały. Materiały dobieramy pod kątem zastanego stanu ścian i pożądaną przepuszczalnością powietrza. Szczelność i wodoodporność materiałów za istotne we wszystkich budynkach i warunkach klimatycznych. Zapoznaj się także z technologiami, które zaproponowaliśmy w innych artykułach, znajdziesz tam także różne sposoby montażu okna (m.in. popularny w Europie Zachodniej ciepły montaż).  Unikanie wymienionych grzechów podczas montowania okien i zaufana ekipa fachowców to kluczowe elementy, o które powinien zadbać każdy inwestor. Pamiętaj, że dobrze zamontowane okna to długofalowa inwestycja, która z czasem okaże się przyjazna dla twojego portfela.