Przygotowanie otworu okiennego do ciepłego montażu

Dobrze wykonany montaż okien to inwestycja w energooszczędność całego pomieszczenia. Jeśli zostanie on źle lub niechlujnie wykonany, w domu będziemy mieć przewiewy, okno będzie niezbyt dobrze zamontowane, co może powodować jego niszczenie, także inne problemy np. ze ścianami. Jedną sprawą jest więc współczynnik przepuszczania ciepła samego okna, a inną montaż. Nawet najlepsze okno, źle zamontowane, nie będzie spełniało swoich możliwości. Zapoznaj się więc z zasadami najlepszego montażu okna.

Najlepszą metodą na zamontowanie okna jest, tak zwany, ciepły montaż. Tak się składa, że w wielu krajach Unii Europejskiej jest to jedyny sposób na zamocowanie okna, nie korzysta się już ze starszych możliwości, ze względu na ich niedoskonałości. O dobre przygotowanie do ciepłego montażu możemy już zadbać, wznosząc ściany budynku – odpowiednia powierzchnia otworu okiennego to kluczowa sprawa. Zakończenie otworów okiennych powinno być wykonane z pełnego  materiału, pozbawionego komór. W tak przygotowanym otworze, będzie można stabilnie zakotwić dolną część okna, co zdecydowanie ułatwi nam montaż. Najważniejszym elementem montażu warstwowego jest zabezpieczenie warstwy izolacyjnej, którą najczęściej jest pianka PU. Taki zabieg wyeliminuje przewiewy. Jak to zrobić właściwie?

Należy poświęcić więcej uwagi podczas przyklejania folii paroszczelnej do muru. Dlatego tak ważne jest, by dolna część otworu okiennego była gładka (w przeciwnym razie, zadanie jest znacznie utrudnione). Dlatego właśnie tak dobrze przygotować się do tego zadania już podczas stawiania ścian. Wprowadzanie ciepłego montażu po ukończeniu otworów okiennych, będzie wymagało dodatkowego nakładu pracy, w tym skuwania i ponownego budowania. Sama zaprawa nie rozwiąże problemu.

Folie do ciepłego montażu przyklejamy dołem do ościeżnicy okna lub do listwy podparapetowej. Jeśli mamy problem z folią paroprzepuszczalną, możemy użyć taśmy rozprężnej. Tą przykleja się do zewnętrznej płaszczyzny ościeżnicy okna. Oto dwie możliwości jak przygotować odpowiedni montaż okna na etapie budowy domu. Jeśli posiadamy ekipę budowlaną, warto dwa razy podkreślić, jakie mamy oczekiwania względem otworów okiennych. Jeśli podczas budowy przyjdzie ci zmienić ekipę budowlaną, także następnej grupie pracowników wspomnij o twoim planie ciepłego montażu. Niestety, w polskich warunkach, zdarzało się, że ekipa budowlana bez pytania zrywała idealnie przygotowaną folię, bo „im przeszkadzała”. Jeśli zależy nam na ciepłych oknach, a w przyszłości, komfortowych warunkach ogrzewania w domu, powinniśmy zatrudnić fachową ekipę do zainstalowania ciepłych okien.

Profesjonalna ekipa powinna za każdym razem sprawdzić otwór okienny i przygotować go odpowiednio po wyłożenie warstwy izolacji. Nie ufaj specjalistom, którzy twierdzą z góry, że okno jest przygotowane – takie stwierdzenie może być w wielu przypadkach świadectwem niechlujnej pracy.  Pamiętaj przede wszystkim, że ciepły montaż to standard w krajach zachodu i wyjątkowe rozwiązanie, które powinniśmy propagować na własnym placu budowy.